PERIMETRINAS

Kas yra permetrinas?

Permetrinas yra piretroidų šeimos insekticidas.  Piretroidai yra sintetiniai chemikalai, kurie veikia kaip natūralus chrizantemų žiedų ekstraktas. Permetrinas daugybe būdų  naudojamas vabzdžių kontolei. Produktai, kurių sudėtyje yra permatrino, gali būti naudojami, kaip priemonė prieš uodus visuomenės sveikatos programose. Jie gali būti purškiami ant maisto ar pašarinių augalų, dekoratyvinių vejų, naudojami galvijų ar naminių gyvūnų priežiūrai, konstrukcijose bei pastatuose ir taip pat drabužiuose. Permetrinas gali būti naudojamas ir maisto ruošimo vietuose, pavyzdžiui, restoranuose. Pirmą kartą permetrinas užregistruotas 1979-aisiais Amerikos Aplinkos Apsaugos Agentūroje (U.S EPA), o vėliau, 2006, perregistruotas.

Kokių produktų sudėtyje yra permetrino?

Produktai, kurių sudėtyje yra permetrino, gali būti skysčio, miltelių ar pudros, aerozolinio tirpalo pavidalo, purškiami ar įausti į drabužius. Permetrinas naudojamas galvijų įsaguose, naminių gyvūnų apykaklėse nuo blusų ar vietinio naudojimo preparatuose šunims. Užregistruota daugiau kaip per 1400 produktų, savo sudėtyje turinčių permetrino. Kai kurie produktai yra naudojami žmonių, gydyti niežams ir galvos utėlėms. Šie preparatai yra vaistai ir juos kontroliuoja JAV Maisto ir Vaistų Ministerija (FDA).

Visada vadovaukitės instrukcija ir darykite tiksliai, kaip nurodyta ant etiketės, kad išvengtumėte nepageidaujamų efektų. Neišvengus nepageidautino sąlyčio, prašome atidžiai vadovautis pirmosios pagalbos instrukcija, nurodyta ant produkto etiketės. Dėl papildomų gydymo konsultacijų, kreipkitės į  Nuodų kontrolės centrą, numeriu +370 5 236 20 52 arba +370 687 53378.

Kaip veikia permetrinas?

Permetrinas veikia vabzdžius jo suvalgiusius ar vos palietus. Permetrinas paveikia vabzdžių nervų sistemą, sukeldamas raumenų spazmus, paralyžių ir mirtį. Permetrinas labiau toksiškas vabzdžiams nei žmonėms ar šunims. Taip yra todėl, kad vabzdžiai negali jo suskaidyti taip greit kaip žmonės ir šunys.  Katės permetrinui yra jautresnės, nes jų kūnai sunkiau jį skaido.

Kaip aš galiu būti paveiktas permetrino?

Žmonės gali pakliūti į sąlytį su pesticidais juos įkvėpdami, suvalgydami, jei pesticidų pakliūna ant jų odos ar į akis. Permetrino galima įkvėpti, jei purškalas ar migla yra naudojama patalpose arba jei vėjas pūsteli dulkeles ar miglą į žmogaus veidą. Šunys gali pakliūti į sąlytį su permetrinu per preparatus, naudojamus ant odos blusų ir erkių naikinimui. Žmonės į kontaktą su permetrinu per odą gali pakliūti naudodami preparatus patys ar per visuomenės sveikatos programos prieš uodus vykdomą akciją. Žmonės permetrino gali suvalgyti pamiršę nusiplauti rankas po preparatų  naudojimo. Nepageidautino sąlyčio su permetrinu galima išvengti, jei bus atidžiai laikomasi instrukcijų nurodytų ant produkto etiketės.

Kokie simptomai rodo lengvą apsinuodyjimą permetrinu?

Permetrino poveikis sveikatai priklauso nuo to, kokiu būdu įvyko sąlytis. Katės ir šunys, ant kurių odos yra patekę permetrino, gali keistai elgtis, purtyti letenas, timpčioti odą  ar ausis, ar raitytis ant žemės. Gyvūnai palaižę odą, gali imti seilėtis arba pliaukšėti lūpomis. Katės, kurios turėjo sąlytį su aukštos koncentracijos (45-65%) permetrino produktais, gali pasirodyti neramios ir negali normaliai vaikščioti. Joms taip pat gali pasireikšti raumenų drebulys, traukuliai ir nuo sąlyčio jos gali mirti.

Kai perimetrino koncentratas pakliūna ant žmonių odos, jaučiamas sudirgimas ar dilgčiojimas, deginimas ar tos vietos niežulys. Jei permetrino pakliūna į akis, jis gali sukelti raudonį, skausmą bei deginimo pojūtį. Suvalgius permetrino gali imti skaudėti gerklę, pilvą, gali prasidėti pykinimas ir vėmimas. Įkvėpus permetrino, sudirginami nosies ir kvėpavimo takai, gali pasidaryti sunku kvėpuoti, imti skaudėti ar svaigti galva, gali prasidėti pykinimas ir vėmimas.

Kas atsitinka permetrinui, jam patekus į organizmą?

Mažiau nei  1% permetrino patenka į kūną, jo užtepus ant odos.  Jei permetrino suvalgoma, jis labai greitai pasisavinamas. Įkvėpus piretroidai labai lengvai iš plaučių yra įsisavinami į kraują , tačiau jokių konkrečių duomenų apie permetrino žalą nerasta.

Kai permetrinas yra įsisavinamas jis lengvai pernešamas per visą kūną. Didžiausias permetrino kiekis kraujyje buvo rastas praėjus 3-4 valandoms po suvalgymo. Permetrinas iš organizmo pasišalina daugiausiai per šlapimą, tačiau jo aptinkama ir išmatose. Atlikus tyrimus su laboratorinėmis žiurkėmis, buvo pastebėta, kad pusę į kūną patekusio permetrino kiekio iš organizmo pasišalino per parą.

Kas permetrinui nutinka patekus į aplinką?

Jei permetrino patenka į dirvą, jį suskaido mikroorganizmai. Saulė taip pat gali suskaidyti permetriną esantį ant žemės ar vandens paviršiaus. Permetrinas prastai maišosi su vandeniu.  Jei permetrino patenka į paviršiaus vandenis, tokius kaip šaltiniai ar ežerai, jis stipriai prilimpa prie dugno ir gali ten užsilikti ilgiau nei metus. Kadangi permetrinas prilimpa prie dugno ir prastai maišosi su vandeniu, dažniausiai gruntinių vandenų neužteršia.  Permetrinas sunkiai garuoja jį paskleidus ant paviršių. Permetrinas buvo paskleistas patalpoje netoli lango ir veikiamas dienos šviesos. Po 20 dienų, 60 % permetrino, paskleisto ant paviršių vis dar buvo ant jų likę.

Jei permetrinas paskleidžiamas ant augalo lapų, jis ten išliks 1-3 savaites. Mokslininkai permetrino paskleidė ant dirvos, kurioje vėliau pasėjo cukrinių runkelių, kviečių, salotų ir medvilnės. Jie permetrino likučių valgomose augalo dalyse rado 30-120 dienų po pasodinimo. Aptinkami permetrino kiekiai buvo rasti bananuose, lapinės daržovės, moliūginiuose augaluose bei arbūzuose. Tačiau tik mažiau nei 1-ame % iš 1700 testuotų maisto pavyzdžių buvo rasta permetrino pėdsakų.

Klauskite dabar!

Jei turite klausimų, būtinai atsiuskite mums žinutę ir mes pateiksime Jums atsakymą.